2014 Yılı Verileri Açık Olarak Göstermektedir ki; BİBER GAZI YASAKLANMALIDIR!

Ölümcül ve zararlı, tehlikeli olduğunu her fırsatta dile getirdiğimiz, kimyasal bir silah olan biber gazı 2014 yılında, “en az” 453 kişinin yaralanmasına, 8 kişinin ölümüne sebep oldu. 

Hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: Başına gaz fişeğinin isabet etmesi sonucu künt kafa travması olan ve 269 gün yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan (15), biber gazından etkilenerek kalp krizi geçiren ve 159 gün hastanede kalan Elif Çermik (64), Dersim’de biber gazından etkilenerek kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden polis memuru Ahmet Küçüktağ (30), Siirt’te biber gazına maruz kalarak yaşamını yitiren astım hastası 80 yaşındaki Ramazan Ertaş, Adana’da başına gaz fişeği isabet etmesiyle yaşamını yitiren İbrahim Aras, Siirt’te biber gazından etkilenerek kalp krizi geçiren 73 yaşındaki Yusuf Özer, Urfa’da Kobane eylemleri sırasında evinin balkonuna kolluk güçleri tarafından biber gazı atılan ve oturduğu bina gaz bulutuna dönünce evinden çıkmaya çalışırken dengesini kaybedip merdivenlerden düşerek hayatını kaybeden Aynur Kudin (28), Amed’de, biber gazı sebebiyle fenalaşarak hayatını kaybeden Mesut Menekşe (42)… Biber gazının ölümcül olduğunun kabul edilmesi ve yasaklanması için daha kaç can yitirmemiz gerekiyor? Daha fazla ölümler, yaralanmalar, uzuv kayıpları istemiyoruz. 

Sokaklar kimyasal gaz, basınçlı sularla işkencehaneye dönmüşken, asgari ücret açlık sınırının altındayken, emekçilerin “grev” yapması dahi engellenirken, eğitime, sağlığa halkın insanca yaşamına harcanmayan bütçe halkın zapturapt altına alınmasına harcanmaktadır. Bu silahlara ayrılan bütçe yetkililerce açıklanmamaktadır ancak haberler tarandığında görülen milyonlarca gaz fişekleri, akrep ve toma’ların satın alındığıdır. 

Hiçbir demokrasi talebini sindiremeyen, kendisine benzemeyen tüm halkı düşman ilan eden, ülkede barınma sorunu söz konusuyken ve dahası Suriye’deki savaş yüzünden ülkesini terk etmek zorunda kalanlar zor durumdayken devlet bütçesinden milyonlarca lira harcayarak kendisine saraylar yaptıran zihniyetler, gül bahçelerine laf eden aman kimse olmasın diyerek iç güvenlik yasası adı koydukları bir olağanüstü hal yasaları getirmekteler. Geçtiğimiz günlerde de “metal grevi”ni erteledikleri için aferin aldıkları sermaye dışında herkese karşı nefret ve öfke duyan ve ülkeyi bu şekilde yönetenlerin yasalarla adım adım bizleri sürükledikleri yer tam da polis devletidir. 

İç güvenlik yasa tasarısıyla, 2559 Sayılı Kanunun 16. Mad.  7/b bendi değişikliği ile kolluk kuvvetlerin silah kullanma yetkisi genişletilmektedir. Bu madde değişikliği ile kolluk güçlerine yargısız infaz emri verilmektedir. Yapılmak istenen yasa değişikliği, halihazırda süregelen polis şiddetini ve yargısız infazı arttıracaktır. İhaleler ile sayıları arttırılan TOMAlara yasallık kazandırılmak istenmektedir. Açıkça bir işkence yöntemi olan basınçlı su 16.maddede planlanan değişiklik ile yasallaştırılmak istenmektedir. 

Silahları ve yasalarına karşı isyan birlik ve dayanışma diyoruz. Çünkü gerek Gezi Direnişi’nde gerekse de Kobane direnişinde birlikte olan halkı karanlıkların yenemeyeceğini, birlikteliğin gücünü gördük. Uygulamaya çalışılan faşist uygulamaları kabul etmiyoruz. “Biber gazı” denerek masumlaştırmaya çalışılan kimyasal silahın yasaklanması için kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğimizi ve bu işkenceye karşı birliğimizi güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi bir kere daha dile getiriyoruz. Daha fazla ölümler istemiyoruz. 

Bugün sizlerle paylaştığımız 2014 yılı biber gazı kullanım raporu sadece geçtiğimiz yılın “polis devleti” uygulamalarını gözler önüne sermekle kalmıyor. Önümüzdeki yıllara dair büyük bir endişenin de kapılarını aralıyor. Raporumuzda ayrıntılı biçimde sunduğumuz veriler, biber gazının ölümcül bir silah olarak kullanımındaki pervasızlığı, yaygınlığı, sıradanlığı göstermesi açısından çok öğretici.

Barış dolu, gazsız hava sahalarına olan yarınlara olan inancımızla. 

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi 

 Rapor İçin Tıklayınız

İÇERİK ARA

  Tweetle

© CopyLEFT bibergaziyasaklansin.net | Tüm yazılı ve görsel içerik özgürce kullanılabilir.