Kore Yetkililerine Açık Mektup

Yetkili makama, 

Toplumsal olaylara müdahale araçlarının (özellikle de göz yaşartıcı ajanların) insanlar, hayvanlar ve çevre üzerindeki zararlı etkisi üzerine çalışmak için bir araya gelmiş olan bir girişim olarak, bu araçların etkilerine dair kamuoyu yaratmak, bunların birer kimyasal silah ve işkence aracı olduğunu vurgulamak için çaba göstermekteyiz. Girişimimiz, insan hakları savunucuları, tabipler, kimya mühendisleri, çocuk hakları savunucuları, hayvan hakları savunucuları ve daha birçok meslek örgütü ve demokratik kitle örgütünü bünyesinde barındırıyor. Temel talebimiz, göz yaşartıcı ajanlar başta olmak üzere tüm toplumsal olaylara müdahale araçlarının yasaklanmasıdır.

Türkiye'de yetkililerin ve kolluk güçlerinin oldukça yüklü bir şiddet geçmişi vardır. Kendilerini ifade etmek için sokağa çıkan herkes, her ne kadar ifade özgürlüğü ve gösteri hakkı tartışılmaz birer hak olsa bile, devlet güçlerinin ölümcül müdahalesiyle karşılaşmaktadır. Devlet güçlerinin bu şiddeti sebebiyle birçok insan ciddi şekilde yaralanmış, gözünü kaybetmiş, ve hayatını yitirmiştir. Biber Gazı Yasaklansın İnsiyatifi olarak bizler, Türkiye'de devlet güçlerince kullanılan biber gazı miktarının ve bunun sonuçlarının aylık bir kaydını tutmaktayız. Bu belgeleme aracılığıyla da görüyoruz ki, her ay milyonlarca insan sokakta, evinde, okulda, hastanede, işte ve daha birçok yerde bu kimyasallardan etkilenmektedir. Gündem Çocuk tarafından hazırlanan rapora göre, 2006-2014 yılları arasında biber gazı sebebiyle 8 çocuk yaşamını yitirmiş ve 146 çocuk yaralanmıştır. Türk Tabipler Birliği tarafından verilen bilgilere göre de, sadece Gezi Parkı eylemleri sırasında bu ajanlar sebebiyle 8000 kişi yaralanmış, 104 kişi ciddi kafa travması geçirmiş, 11 kişi gözünü kaybetmiş ve Berkin Elvan, Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert yaşamlarını yitirmişlerdir. O zamandan bu yana da devlet şiddeti son derece sert bir şekilde devam etmiş ve daha fazla yaralanma ve ölüme sebep olmuştur. Hükümet yetkilileri konuşmalarında tehditkar ve şiddet içeren bir ton kullanmaya devam ederek bu şiddetin artacağının işaretlerini vermişlerdir.

Hükümet yetkilileri savunma için yapılan harcamalara dair güvenilir bir bilgi vermemektedir, ancak bize ulaşan bilgilere göre 1 431 615 göz yaşartıcı ajan, 77 400 ses bombası ve 5 000 sis bombası alımı planlanmaktadır. Bunların yaklaşık olarak 50 milyon TL gibi bir karşılığı vardır. Böyle bir harcama, kimyasal silahların üzerimizde en az eskisi kadar şiddetli kullanılacağını göstermektedir. Bizler, daha fazla ölüm istemiyoruz. Daha önce gördüğümüz ölümlerden ve bilimsel kanıtlardan biliyoruz ki bu kimyasal ajanlar son derece ölümcüldür. Bunların ciddi etkilerinin olmadığına dair söylenen yalanlara inanmıyoruz.

Sayın yetkili,

Vurgulamak istediğimiz şudur ki, Türkiye'ye bu kimyasal silahları, bu işkence araçlarını ihraç etmeye devam ettiğiniz sürece, tüm bu yaralanma, ölüm ve yıkımlardan sizler de sorumlusunuz. Bu araçların tedarikçisi olarak, tüm bu ölüm ve kıyımlarda sizlerin de parmağı var. Lütfen tüm bu şiddetteki rolünüzü aklınızda bulundurun. Elde ettiğimiz bilgiler, tedarikçilerin Güney Kore, ABD, Brezilya ve Çin olduğunu gösteriyor. Bu şartlar altında, sizlerden artık bu şiddetin bir parçası olmamanızı ve Türkiye'ye bu silahları sağlamaktan vazgeçmenizi talep ediyoruz.

.Bahreyn deneyiminden biliyoruz ki Güney Kore hükümeti bu işkence araçlarının ihracını durdurma yetkisine sahiptir. Bizler de aynı talepte bulunuyoruz. Sizlerden, bu işkence araçlarının ihracını durdurmanızı talep ediyoruz. Artık daha fazla yaralanmak, organ kaybetmek, ölmek istemiyoruz. Her sokağa çıktığımızda ölümle burun buruna gelmeden kendimizi ifade etme özgürlüğümüzü kullanmak istiyoruz. Ne sokakta, ne evde, ne de hastane veya okullarımızda, bu kimyasal silahlara maruz kalmak istemiyoruz.

Halen daha iyi bir geleceğe dair inancımız, demokratik bir ülkeye dair umudumuz var. O günleri görene kadar, en azından tüm bu şiddeti, yaralanmaları, ölümleri durdurmayı umuyoruz. Böylesi insani bir talep karşısında sizlerin de elinizden geleni yapmanızı ümit ediyoruz. Umuyoruz ki sizler de ölüm ve şiddet yerine dayanışma gönderirsiniz bizlere. 

Türkiye'ye biber gazı ihracatını durdurun!

Biber Gazı Yasaklansın İnsiyatifi

İngilizce metin için tıklayınız.

İÇERİK ARA

  Tweetle

© CopyLEFT bibergaziyasaklansin.net | Tüm yazılı ve görsel içerik özgürce kullanılabilir.