Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi Haziran Ayı Basın Açıklaması ve Raporu

Biber gazı yasaklansın… 

Haziran ayında biber gazından kaynaklı insan hakları ihlalleri yine yoğunca yaşandı. Demokrasi, özgürlük, insanca yaşayabilme talebiyle sokaklara çıktığımızda, ve/veya evlerimizde, hastanelerde, okullarda işkenceye maruz kaldığımız bir ay oldu. 

Gezi Direnişi’nin yıldönümünde, mevcut iktidar olanca gücüyle halka saldırmıştır. Kentlerde adeta olağanüstü hal durumu uygulamaları gerçekleştirilmiş, tüm ulaşım yolları kesilmiş, sokakta belli bir sayıda insanın yanyana yürümesi dahi polisin saldırıları ile engellenmiş, İstanbul başta olmak üzere bir çok kent, binlerce insan, canlı, tüm doğa kimyasal gaza maruz kalmıştır.  Hızını alamayan polisler yüzlerce kişiyi zorbalıkla göz altına almış, mahallelere saldırmıştır. Bu yaşananların tek bir açıklaması vardır: mevcut hükümet, siyasi erk ve onun zor uygulama aracısı olan kolluk güçleri halka işkence uygulamaya devam etmektedir.

Amed (Diyarbakır)/Lice’de Kürtler yıllardır acısını çektikleri kalekollara karşı, en temel insan hakkı olan kendini ifade etmek, kalekolu istemediğini söylemek için sokağa çıkmış halka kolluk güçleri gerçek mermiler ile saldırmış, iki insanımız hayatını kaybetmiştir. Şiddet çemberi sürmüş, yaşanan bu katliama sessiz kalmayan halka karşı kolluk güçleri azgınca saldırılarına devam etmiştir. 

31 Mayıs Gezinin yıldönümünde 6 saat süren polis ablukası  İstanbul/ İzmir/ Ankara/ Adana/ Hatayda şehirleri gaza boğuldu. 260 kişi gözaltına alındı, onlarca kişi kullanılan zor kullanım araçları sebebiyle yaralandı. Kalekol yapımlarına karşı kurulan çadırlara ve protestolara yapılan müdahaleler ve müdahelere tepkilerin sonucu Amed/Lice halkı 28 Mayıs-13 Haziran tarihleri arasında aralıksız biber gazına/kimyasal silaha maruz kaldılar. Evlere Tomadan su sıkıldı, balkonlarına ve evlerin içine gaz kapsülleri atıldı;  10/06/2014 saat 21:00 da yemek sofrasına gelen fişekler 6 kişilik aileyi hastanelik ederken evde de yangına neden oldu. Çocuklarımız güvende değil, Haziran ayı içerisinde 13 yaşındaki N.Ç. evinde, henüz 6 yaşında olan F.A evinde, 15 yaşındaki M.B. sokakta, 16 yaşındaki G.A. sokakta, 13 yaşındaki A.Ç. sokakta gaz kapsülleri sebebiyle yaralandı.  Abdullah Akkullu (19), Sümeyra Tanrıverdi; Metha Çetin gazdan fenalaştı. Ramazan Baran (26), Baki Akdemir (50) kurşunla öldürüldü; Ramazan Ertaş (65)  biber gazı sebebiyle fenalaştı ve öldü; emniyetin açıklamasına göre Rıza Bayram (30) kaçarken dereye düştü boğuldu. Haziran ayında bir çocuk daha devlet tarafından öldürüldü. 15 yaşındaki İbrahim Aras yakın mesafeden başından ses bomba fişeğiyle vurularak öldürüldü. 

22 Aralık’ta Kent Mitingine kolluk güçlerinin kimyasal silah ile saldırmaları sonucu fenalaşan ve o günden bu yana yaşam mücadelesi veren 65 yaşındaki Elif Çermik 30 Mayıs günü hayatını kaybetmiştir.   

Haziran ayı işkence ile acı ile geçti. Her zaman dile getiriyoruz, biber gazı başta olmak üzere tüm göz yaşartıcı gaz ve silahlar yasaklanmalıdır. Devlet halka dönük saldırgan tavrından vazgeçmelidir. Cinayet işleyen, azmettiren Mülki idare amirleri, emir verenler ve kolluk güçleri yargılanmalıdır. Sokaklarda, evlerimizde kimyasal silaha maruz kalmamak, bu silahlar ile öldürülmemek için tüm bileşenlerimizle, bu şiddete maruz kalmak istemeyen tüm halkla mücadelemizi büyüteceğiz. 

Bunun bir adımı da internet sayfamızda başlatmış olduğumuz imza kampanyasıdır. Bu işkenceye dur diyen herkesi bu imza kampanyasına destek vermeye çağırıyoruz. İmzalar daha sonra TBMM’ne sunulacak ve biber gazının yasaklanması için parlamenter düzeyde de mücadele verilecektir.

Biber gazsız, kimyasal silahsız, işkencesiz, demokratik günlere olan inancımızla, 

BİBER GAZI YASAKLANSIN İNİSİYATİFİ.. 

Haziran ayı boyunca polisin kullandığı biber gazı miktarını, biber gazıyla müdahale edilen olayları ayrıntılarıyla veren aylık rapor için tıklayınız.

 

İletişim Bilgileri:

https://www.facebook.com/bibergaziysklnsn

https://twitter.com/bibergaziinsytf

http://bibergaziyasaklansin.net

bibergaziinisiyatifi@gmail.com

 

İmza kampanyası için: http://bibergaziyasaklansin.net/imza 

 

İÇERİK ARA

  Tweetle

© CopyLEFT bibergaziyasaklansin.net | Tüm yazılı ve görsel içerik özgürce kullanılabilir.