Biber Gazı Yasaklanmalı, Çünkü…

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’nin çağrısıyla, biber gazı kullanımının yasaklanmasına yönelik kampanya Kadıköy’de yapılan eylemle duyuruldu.

Biber Gazı İnisiyatifi’nin şubat-mart ayları biber gazı zarar raporu’nu indirmek için tıklayın.

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi, dün (22 Mart) Kadıköy İskele Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selin Top yaptı.

Açıklamada, Elif Çermik’in hala yoğun bakımda olduğuna dikkat çekildi, biber gazı yüzünden hayatını kaybeden Berkin için yapılan eylemlerde sadece İstanbul’un 4 ilçesinde 1 milyon 272 bin kişinin biber gazından etkilendiğine yer verildi.

İnisiyatif, kolluk güçlerinin müdahalesi için ‘terör’ tanımı kullanılırken Berkin’in ölümüne sebep olan iktidarın hastanede bekleyenlere ve Berkin’i uğurlayanlara saldırdırğına dikkat çekti  ve “Biber gazının yasaklanması mücadelesi, bu kimyasal silah sebebiyle dolaylı ya da doğrudan yitirdiklerimiz için büyütülmelidir!” ifadesini kullandı.

Açıklamanın tamamı:

Kimyasal bir silah olması, bir işkence aracı olmasının ötesinde, mevcudiyetini tehlikede hissettiği anda saldırganlaşan erk’in, özellikle erk’in koruyucusu kolluk güçlerinin elinde ateşli silaha da dönüşmektedir. Biber gazı masum, doğal olmanın çok uzağında öldürücü bir silahtır. Akut ve kronik etkileri, beden ve ruh sağlığımızda yarattığı tahribat, bilim insanlarınca da kanıtlanmış ve geçtiğimiz isyan günlerinde de hepimiz tarafından deneyimlenmiştir.

Biber Gazı Öldürür! Biber gazı bedenimizde geri dönüşü olmayan yaralanmalara, uzuv kayıplarına sebep olur.

Biber gazı tür ayrımcılığı yapmaz. Tüm canlılara zarar verir. Nitekim Haziran Direnişi’nde de onlarca sokak hayvanı ölmüştür ve anlamlandıramadıkları bu saldırılar karşısında psikolojik travma geçirmişlerdir.

Biber gazı yasaklanmalıdır! Çünkü, Mart ayında, 269 gün 16 kg kalan bedeni ile yaşamak için direnen kara çocuk Berkin Elvan’ı kaybettik. Ardında bıraktığı fotoğraflarında Berkin’in gözlerine bakabilmek için, onun bıraktığı yerden devam etmeli, mücadeleyi büyütmeliyiz. Berkin’in ekmek almaya gidip gitmediğiyle ilgilenmiyoruz. İlgilendiğimiz şey 14 yaşında bir çocuğun hedef alınarak vurulduğu, başına gaz fişeğinin çarpmış olduğu ve o gülen gözleri soldurduğudur. İlgilendiğimiz şey, devlet eliyle öldürülen bir çocuğun ardından hala “ama”lar kullanan bir iktidar olduğudur.

Kolluk güçlerinin kitlelere olan müdahalesine, terör diyebiliriz. Berkin Elvan’ın ölümüne sebep olan erk, öyle saldırgan bir noktaya gelmiştir ki, hastanede bekleyen kitleye, ölümünü protesto edenlere saldırmış, bu saldırılarda da yine bir çok kişi gazdan etkilenmenin yanısıra yaralanmıştır. Bu yaralanmaların, ölümlerin hesabını kim verecektir?

Biber gazının yasaklanması mücadelesi, bu kimyasal silah sebebiyle dolaylı ya da doğrudan yitirdiklerimiz için büyütülmelidir!

22 Aralık 2013 tarihinde Kadıköy’de düzenlenen kent mitingine polisin müdahalesi sonucu biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırılan Elif Çermik hala hastanede yaşam mücadelesi vermektedir.

Biber gazı üzerinde kullanılan kitleyle birlikte, kullanan kişiyi de etkilemektedir. Evde, işte, okulda, hastanede, sokakta, parkta milyonlarcamızın maruz kaldığı biber gazı Mart ayında bir de iş cinayetine de sebep olmuştur. Dersim’de bir polis, biber gazından etkilenerek kalp krizi geçirmiştir.

Bu kimyasal silaha ne sıklıkla maruz kalıyoruz? Kaçımız etkileniyor? Şubat ayında 21 gün 16 ilde çeşitli kimyasal silahlar kullanıldı. İstanbul ,Şırnak 8 gün; Ankara, Amed 4 gün gibi farklı günlerde gaz fişek, sprey tabancasıyla yakın mesafeden, TOMA suyunun içinde vb şekillerde kimyasal silah kullanıldı. Bir defadan fazla yoğunlukla maruz kalanların yaş aralığı 15-25 yaşlarında ancak İstiklal Caddesinde 6 aylık bebek ve 80 yaşındakilerin de maruz kaldıkları tespit edildi. En az 2 kişi gözünü kaybetti.

Martın 22 sine kadar 13 gün boyunca 18 ilde yaşayan siviller gaza maruz kaldı. 16 yaşındaki bir çocuğun 2 parmağı koptu. 4 kişiye TOMA çarptı, en az 3 kişi gözünden yaralandı. Mart ayının 11-13 tarihlerinde Berkin Elvan’nın ölümü ve ardından yapılan cenaze törenine ve illerdeki anmalara yapılan müdahalelerde; Dersim de 30 yaşındaki çevik kuvvet polisi gazdan ekilenip yaşamını yitirdi. Bu müdahaleler sonucu yine fişekten yaralanamlar yaşandı. TUİK in verilerine göre sadece İstanbul’un Kadıköy, Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş ilçelerinde yaşayan 1 272 000 kişi biber gazına maruz kaldı.

Emniyet güçleri biber gazını mahallerde, hastane önlerinde ve kalabalık avm girişlerinde kullandı. Berkin Elvan’ın milyona aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşen cenaze törenine gazlı müdahale saat 16:30 da başladı 23:30 kadar sokak aralarında ve İstiklal Caddesinde devam etti.

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi olarak biber gazı başta olmak üzere kolluğun zor kullanım araçlarını yasaklatmak için, sokaklardaki bu işkenceye dur demek için tüm dostlarımızı mücadeleye çağırıyoruz. Ve ilan ediyoruz ki biber gazına karşı başlattığımız kampanya kapsamında her ay, üzerimizde fütursuzca kullanılan bu kimyasal silahın etkilerini teşhir edeceğiz.

“Biber gazı neden yasaklanmalıdır?” sorusunun cevabı Berkin Elvan’ın gözlerindedir.

Barış içerisinde bir arada, kimyasal gazsız hava sahasında yaşayacağımız günlerin umuduyla.

 

Sendika.Org

İÇERİK ARA

  Tweetle

© CopyLEFT bibergaziyasaklansin.net | Tüm yazılı ve görsel içerik özgürce kullanılabilir.